Hiina andis teada, et püüab majanduskasvu elavdamiseks võtta kasutusele mitmeid uusi meetodeid, vahendab Wall Street Journal.

- Hiina peaminister Li Keqiang
- Foto: epa
Hiina majanduskasvuks on sel aastal ennustatud 7%. Hiina peaminister Li Keqiang lausus 11 päeva kestnud konverentsi kokku võttes, et kuna Hiina majandus seisab praegu silmitsi negatiivse survega, on valitsusel võimalik sekkuda ning kasutusele võtta mitmeid meetmeid, mis aitavad hoogustada majanduskasvu ning elavdada tööjõuturgu.
Senini on Hiina valitsuse abimeetmetest nagu intressimäära alandamine suhteliselt vähe kasu olnud.
Oxford Economicsi ökonomist Adam Slater lausus, et põhiküsimus on, kas Hiina valitsusel on ka tegelikult majanduses toimuvate protsesside üle nii palju võimu kui nad arvavad, et neil on. Slater tõi näidetena välja nõrga kinnisvaraturu ning välisnõudluse. „Liidritel on komme näidata, et neil on majanduse üle suur kontroll,“ lisas ta.
Majandusteadlased on väitnud, et majanduslanguse vältimiseks on äärmiselt oluline, et väikeettevõtted hakkaksid pangast laenu võtma, inimesed rohkem tarbima ning riigi roll väheneks. Sellised arengud võtavad aga kaua aega.
Li hinnangul on valitsusel õnnestunud saavutada olukord, mil tööjõuturg on hoogsalt arenenud. Möödunud aastal tekkis Hiinas linnapiirkondadesse juurde 13 miljonit uut töökohta. Li lisas ka, et kui lihtsustada Hiinas ettevõtte loomist, aitab ka see luua juurde uusi töökohti. Samuti märkis ta, et edaspidi püütakse vähendada bürokraatiat, ärimakse ning eraettevõtluse tingimusi laiemalt. Kõige eelneva näol on tegu pikaajalise ümberstruktureerimisega.
Li ei lisanud, missuguseid meetmeid veel kasutusele võetakse. Küll aga on majandusteadlased väitnud, et tõenäoliselt langetab Hiina ühel või kahel korral intressimäärasid.
Ühtlasi ei näidanud Li välja, kas valitsusel on plaan ka senise majanduskasvu mootori ehk kinnisvarasektori jaoks. Li lausus, et Hiina peab inimesi julgustama ostma endale uusi kodusid ning ennustas kinnisvarasektori rahulikku kasvu.
Kuna eksport, investeeringud ning infrastruktuur on muutumas üha ebaefektiivsemaks, et arendada majanduskasvu, loodab Hiina valitsus suuremat innovaatilisust ning ettevõtluse arengut. Li sõnul on viimastel aastatel äri loomine lihtsustunud, ent siiski mitte piisavalt palju, et elavdada näiteks start-upide arengut.